Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie sprzątania bez odkurzacza. To urządzenie, które w szybki i dokładny sposób pozwala nam uporać się z kurzem i brudem. Nic więc dziwnego, że odkurzacz to jedno najpopularniejszych i najczęściej kupowanych urządzeń AGD. Jeszcze kilkanaście lat temu decydując się na zakup odkurzacza nie mieliśmy zbyt dużego wyboru, ponieważ dostępne były przede wszystkim tradycyjne odkurzacze workowe. Obecnie wybór ten jest znacznie większy, a producenci wręcz prześcigają się w udoskonalaniu swoich modeli. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań są odkurzacze bezworkowe. Sprawdź, czym różnią się od klasycznych modeli.

Wybór odkurzacza – o czym pamiętać? 

Wybór odkurzacza tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Aby zakup był udany i przede wszystkim opłacalny, przed jego dokonaniem warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć metraż naszego domu lub mieszkania, to czy znajdują się w nim zakamarki i trudno dostępne miejsca, które łatwo gromadzą kurz. Równie istotna jest obecność zwierząt, które na dywanach i kanapach zostawiają po sobie dużo sierści. Warto zwrócić również uwagę na to, czy w domu znajdują się alergicy. 

Odkurzacz bezworkowy a tradycyjny – jak działają? 

Odkurzacze workowe są nam najbardziej i najdłużej znane. Ich działanie polega na zbieraniu kurzu i zanieczyszczeń za pomocą odpowiedniej szczotki, które poprzez wąż trafiają do wnętrza urządzenia. Następnie powietrze przechodzi przez specjalny worek, w którym zatrzymane zostaną zanieczyszczenia. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych dostępne są standardowe worki, które zapełniają się po kilku użyciach oraz worki wielokrotnego użytku dostępne w urządzeniach nowszej generacji. Warto pamiętać, że zapełniający się worek ma duży wpływ na moc ssania urządzenia, dlatego aby jego działanie było wydajne, worek należy opróżniać stosunkowo często. 

W jaki sposób działają odkurzacze bezworkowe? Ogólna zasada ich działania jest dość podobna jak w przypadku tradycyjnych modeli. Zbierane przez szczotkę zanieczyszczenia wraz z zasysanym powietrzem poprzez rurę odkurzacza trafiają jednak nie do worka, ale specjalnego pojemnika, który w zależności od potrzeb po zapełnieniu lub każdym odkurzaniu opróżnia się i można go umyć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu. Przykładem odkurzacza bezworkowego jest chociażby Pure C9 od szwedzkiej marki Electrolux. Został on wyposażony w nowoczesny system Pure Flow, który gwarantuje bardzo wysoką wydajność i skuteczną filtrację. 

Odkurzacze bezworkowe – dla kogo? 

Kto powinien zaopatrzyć się w odkurzacze bezworkowe? Przede wszystkim jest to świetne rozwiązanie dla alergików. Każdy, kto sam jest alergikiem lub mieszka z osobą uczuloną na alergie wziewne, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest jakość powietrza, w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Dlatego też wybór odpowiedniego urządzenia ma tutaj bardzo duże znaczenie. 

Przykładowo, odkurzacz bezworkowy Electrolux Pure C9 posiada nie tylko 7-stopniowy układ filtracji, który gwarantuje niezwykle wysoką skuteczność odkurzania bez spadku siły ssania, co często ma miejsce w przypadku tradycyjnych modeli. Oprócz tego możliwość łatwego i szybkiego opróżnienia pojemnika na kurz zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się alergenów po pomieszczeniu.  

Dodatkowe zalety odkurzaczy bezworkowych 

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy odkurzaczami workowymi a bezworkowymi, warto także uwzględnić naszą własną wygodę. W przypadku osób, które nie pamiętają o regularnej wymianie worka lub po prostu nie chcą kupować i wyrzucać worków, rozwiązaniem będą odkurzacze bezworkowe. Z kolei te osoby, które nie chcą myć pojemnika i nie przeszkadza im konieczność kupowania worków, powinny sięgnąć po odkurzacze workowe.