Aby przyrządzić idealną, aromatyczną zupę warto użyć kostki rosołowej. Zdrowym i tanim rozwiązaniem jest zrobienie jej samemu, jednak jak ją wykonać? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu.

Niewiele osób wie, jak dużo niepotrzebnych składników zawierają produkty do zup, które możemy zakupić w sklepach. W niektórych przypadkach potrawy, które ugotujemy będą całkiem smaczne, jednak niezbyt zdrowe. Warto więc zdecydować się na przyrządzenie własnej pasty bulionowej.

Jest kilka sposobów jej wykonania w zależności od tego, co najbardziej lubimy. Może być to pasta mocno aromatyczna, jeśli użyjesz wielu różnych przypraw lub delikatna i dopasowana do podniebienia dzieci, bez ogromnej ilości soli. Jeśli nie spożywasz mięsa, pasta warzywna jest równie wspaniała w smaku i wyrazista.

Jakich składników potrzebujesz, aby wykonać domową pastę rosołową?

Składniki:

  • 3 opakowania włoszczyzny pakowanej lub warzywa: 6 marchewek, 4 pietruszki, 2 selery z nacią, por;
  • 2 duże cebule;
  • 5 liści laurowych;
  • 5 ziarenek ziela angielskiego;
  • pieprz i sól;
  • opcjonalnie mięso, np. udka z kurczaka;

Przepis na domową kostkę rosołową

W zależności od tego, czy twoja pasta będzie mięsna, czy wyłącznie warzywna, sposób wykonania będzie się lekko różnił. Wszelkie stosowane składniki możesz oczywiście dostosować do własnych upodobań i tego, jakie lubisz zupy.

  • Udka zalej zimną wodą w sporym garnku i zaczekaj, aż się zagotuje. Ustaw grzanie na najmniejszy stopień i zostaw pod lekko uchyloną przykrywką na około 1-2 godziny.
  • Cebule przekrój na pół i połóż na suchej patelni, aby wydobyć z niej jak najwięcej smaku. Poczekaj, aż się przypiecze, a nawet lekko przypali. Największy rosołowy smak znajduje się właśnie w jej przypalonej wersji. Można zrobić to również płomieniem palnika gazowego.
  • Umyj i obierz pozostałe warzywa i wrzuć do mięsa, a w przypadku wersji wegetariańskiej do gotującej się wody. Wrzuć również przypaloną cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz sól. Pozostaw na niskim grzaniu na około godzinę.
  • Po tym czasie zamieszaj całość łyżką i dodaj inne przyprawy, które lubisz w rosole. Dzięki temu pasta będzie jeszcze bardziej aromatyczna. Może być to tymianek, kolendra, lubczyk, majeranek lub pęczek natki pietruszki.
  • Odcedź wodę, którą możesz wraz z mięsem wykorzystać jako bazę do zupy. Reszta zostanie twoją pastą bulionową. Zblenduj odcedzone warzywa blenderem lub malakserem i oto twój odpowiednik sklepowych produktów do zup. Powinien mieć konsystencję gęstej pasty.

Jak przechowywać domowy bulion rosołowy?

Bulion można przechowywać na różne sposoby. Najlepszą opcją jest przygotowanie kilku słoiczków z grubym dnem i wyparzenie ich. Następnie należy przełożyć bulion do środka i dobrze zakręcić. Słoiki można pasteryzować.

Drugą opcją jest przełożenie bulionu do foremki na lód i zamrożenie. Wtedy można mieć je zawsze pod ręką, a nasza pasta się nie zepsuje. Warto przygotować większą porcję naraz, aby za każdym razem przygotowując zupę móc wrzucić do niej kilka takich kostek smaku, zamiast kupować gotowe kostki rosołowe lub używać vegety.

Jak wykorzystać domową warzywną kostkę?

Taki bulion można wykorzystać niemal do każdej możliwej potrawy. Pasta przyrządzona samodzielnie nie zawiera konserwantów ani wzmacniaczy smaku, a proste przygotowanie sprawia, że jest warta przygotowania.

Szybka zupa po powrocie z pracy będzie możliwa do wykonania w niecałe pół godziny. Nie musisz już gotować włoszczyzny, ponieważ taka pasta jest niesamowicie aromatyczna i zastąpi bulion. Dodaj tylko ulubione warzywa w zależności od tego, jaka ma być zupa. Na podstawie tego przepisu można przyrządzić ogórkową, pomidorową, krupnik, jarzynową, kartoflaną i wiele innych.

Oprócz oczywistych dań, czyli właśnie zup, taka bulionowa pasta doskonale nada się, aby podkręcić smak sosów. Niezależnie, czy to potrawa mięsna, czy wegetariańska dodatek takiej pasty może wydobyć wspaniały smak i aromat sosu. Pod koniec gotowania wystarczy dodać łyżkę pasty, a to z pewnością zrobi sporą różnicę.

Ile można przechowywać tę pastę warzywną?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujesz ją przechowywać. Jeśli chodzi o lodówkę, będzie to około miesiąca. Spory wpływ ma także zawartość soli: im więcej, tym dłużej będzie on dobry. Jeśli słoik poddasz pasteryzacji, zawartość prędko się nie zepsuje. W przypadku zbyt dużej ilości warto go zamrozić, ponieważ i tak dodaje się go do gorących potraw, w których ulegnie rozpuszczeniu.

Smacznego!