„Ale tutaj Meksyk!” To popularne powiedzenie nie kojarzy się najlepiej. Zazwyczaj odnosi się do bałaganu, chaosu, dezorganizacji. Czy to właśnie jest prawdziwy Meksyk? Trochę tak, ale nie jest to jego wadą, tylko zaletą. Dlaczego? No, cóż, o tym można przekonać się tylko osobiście, a podróż do tego niezwykłego kraju jest na pewno warta zachodu.

Meksyk i trochę geografii

Meksyk, a właściwie Meksykańskie Stany Zjednoczone to państwo leżące w południowej części Ameryki Północnej. Od strony północnej graniczy z USA, a na południu z Gwatemalą i Belize. Zachód Meksyku obmywają fale Oceanu Spokojnego, a wschód okalają wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Meksyk jest trzecim, co do wielkości krajem Ameryki Łacińskiej i największym krajem Ameryki Środkowej. Jest drugim, po Brazylii największym katolickim krajem świata. Zajmuje powierzchnię niemal 2 mln km kwadratowych, co daje mu tym samym 14 miejsce na świecie. Meksyk podzielony jest na 31 stanów i 1 dystrykt federalny. Meksyk to przede wszystkim góry i wyżyny – aż 80% powierzchni znajduje się powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Kolorowy kraj kontrastów

Meksyk jest przepiękny, bardzo bogaty i zróżnicowany pod wieloma względami. To wyjątkowe na świecie miejsce dawniej stanowiło imperium Majów i Azteków. Do dzisiaj, wciąż i niezmiennie pełne jest sprzeczności, kontrastów i kolorów. Na każdym kroku widoczne jest tutaj zderzenie kultur i religii. To właśnie pozostałości po wierzeniach ludów indiańskich, przeplatające się z symbolami katolickimi. Hiszpańscy najeźdźcy, europejscy emigranci i rdzenni mieszkańcy tworzą osobliwy etniczny mix. Jego tradycje i obyczaje od stuleci tworzą narodowy charakter Meksyku. Do tego wszystkiego dochodzi muzyka, sztuka ludowa, malarstwo, rękodzieło i poezja, a wszystko na wysokim poziomie.

Bezpieczny klimat Meksyku

Podróż do tego wyjątkowego kraju może budzić obawy, bo Meksyk często postrzegany jest stereotypowo. Zdecydowanie jednak warto go zwiedzić, poznać i poczuć ten wyjątkowy klimat. Kontrowersyjność tego kraju nie wpływa na turystykę. Meksyk jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów świata. Z każdym rokiem przybywa miłośników podróży do Meksyku, którzy żartują nawet, że jedynym niebezpieczeństwem związanym z Meksykiem jest… zakochanie się w nim. Poza tym, bezpieczeństwo podróży do jakiegokolwiek kraju związane jest z dobrą organizacją. Taką organizację zapewniają biura podróży, między innymi LogosTour. Meksyk wycieczki objazdowe z biurem podróży Logostour – trasa obejmuje najbardziej znane i uwielbiane miasta i atrakcje.  

Barwne Mexico City

Miasto Meksyk jest stolicą, zbudowaną na obszarze dawnej azteckiej stolicy, i jest dystryktem federalnym państwa. To olbrzymia metropolia, jedno z największych miast na świecie, o powierzchni 1479km kwadratowych i licząca niemal 25 mln mieszkańców. To miasto przepełnione zabytkami różnych epok i śladami lokalnego folkloru. Jedną z jego ekskluzywnych dzielnic jest dzielnica Polanco. Tutaj również widoczne jest zderzenie kultur i stylów architektonicznych. Modernizm i secesja, kontrasty między budynkami i częściami miasta stanowią wyjątkową pożywkę turystyczną. Wspaniałe muzea gromadzące zbiory znanych artystów, czy dom wraz z pracownią znanej Fridy Kahlo i Diego Rivery, to tylko przedsmak atrakcji. Zwiedzanie tych cudownych obiektów sztuki i kultury wiąże się z duszą prawdziwego Meksyku.

Kaplica, winnica i spacer

Ważnym punktem na mapie Meksyku jest także Queretaro, miasto naznaczone historią. Starówka z akweduktem, głównym placem Jardin i katedrą San Francisco to niezapomniane wrażenia ze spaceru. Jeśli połączyć to z przystankiem w winnicy Cuna de Tierra i degustacją wybornego wina – wędrówka z pewnością będzie udana. Ponadto „Kaplica Sykstyńska” w wydaniu meksykańskim, a także San Miguel de Allende – centrum sztuki, kultury i festiwali, czyli prawdziwa gratka dla miłośników… wszystkiego.

Perła historii i architektury

Meksyk to także urokliwe, ciche i wąskie uliczki, brukowane chodniki, pastelowe domki, kwieciste balkony i romantyczne kafejki. Któż oprze się takiemu urokowi? Warto zatrzymać się również w Dolores Hidalgo, gdzie na głównym placu celebrowane są obchody dnia niepodległości. Ważnym przystankiem jest też Guanajuato, wpisane na listę UNESCO. To perła architektury kolonialnej Meksyku, a ślady historii bogatej w złoto i srebro można odnaleźć na niektórych budowlach.

Tequila i sombrero

Czym byłby Meksyk bez sombrero i tequili? No, właśnie. Nie każdy wie, że oba symbole narodziły się w Guadalajara. Tam też początek swój mają popularni mariachi. Ech, te dźwięki, ta muzyka… Bez nich nie byłoby prawdziwej meksykańskiej tradycji! Przemieszczając się urokliwymi uliczkami, co kilka kroków można trafić na warsztat rzemieślniczy garncarzy i ceramików. Na obrzeżach miasta, w wiosce o nazwie Tequila powstała… tak, ona właśnie!

Wieloryby z wizytą w lagunie

Laguny, w tym Zatoka Magdaleny to jedno z najpiękniejszych miejsc Meksyku. Mieści się na wybrzeżu Półwyspu Kalifornijskiego, a jej największą atrakcją są… wieloryby. Zima jest okresem godowym tych zwierząt, i właśnie wtedy wpływają one do zatoki ze wschodniej części Pacyfiku. W Zatoce przychodzi na świat ich potomstwo, co czyni ten region wprost idealnym do podpatrywania migracji tych cudownych ssaków, a czasami spotkania z nimi oko w oko!

Meksykańskie plaże, meksykańskie delfiny

Godne uwagi są także wyspy na Morzu Corteza, między innymi Espiritu Santo. Piękne plaże, roślinność i widoki czynią tę wyspę absolutnie wyjątkową. Pływanie w krystalicznie czystej wodzie, a także obecność wielu gatunków zwierząt, w tym delfinów, to dodatkowy atut tego miejsca.

Meksykanie i turyści

Meksyk jest krajem niezwykłym, interesującym pod względem zabytków, kultury i sztuki. Jednym z największych wydarzeń, mocno zakorzenionym w ich tradycji jest kult śmierci, czyli Santa Muerte. Wywodzi się jeszcze z czasów azteckich, ale formę, jaką ma obecnie przybrał dopiero w XXI wieku. Śmierć obecna jest w życiu codziennym Meksykan, w ich postrzeganiu świata. Potrafią też wspaniale przekazywać swoją tradycję kolejnym pokoleniom i turystom. Wbrew pozorom są przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych, mają dystans do siebie, duże poczucie humoru i kochają dobrą zabawę. Właściciele sklepów wystawiają na ulice ogromne głośniki, z których cały czas rozbrzmiewa muzyka. Lubią też dobrze zjeść i znają się na kuchni. Jednym z ich najsłynniejszych dań jest tacos, czyli nadziewana tortilla, quesadille (tortilla z masy kukurydzianej z serem) i guacamole (salsa z awokado). Meksyk to kraj, który naprawdę warto zobaczyć, aby go zrozumieć i pokochać.