Peeling to jeden ze sposobów na zadbanie o zdrową skórę głowy. Czy warto wydawać pieniądze na peelingi z drogerii czy lepiej zrobić je samodzielnie? Oto kilka porad na domowe peelingi do skóry głowy.

 

Skóra głowy jest przez nas często zapominana w codziennej pielęgnacji ciała. Jednym z łatwiejszych sposobów na zadbanie o zdrowy skalp jest systematyczne używanie peelingów. W każdej drogerii znajdziemy specjalistyczne produkty do tego przeznaczone. Jednak czy warto wydawać na nie pieniądze? Czy nie prościej i taniej będzie sporządzenie takiego kosmetyku w domu?

Skóra głowy – pielęgnacja wrażliwej skóry głowy

Skóra głowy wymaga specyficznej pielęgnacji. Włosy myjemy szamponami i nakładamy na nie odżywki. Produkty te jednak nie zawsze działają korzystnie na nasz skalp. Dodatkowo na skórze osadzają się pozostałości kosmetyków do stylizacji. Niektóre z nas zmagają się z różnego rodzaju problemami skóry głowy, takimi jak na przykład łupież czy łojotokowe zapalenie skóry. To o czym powinnyśmy pamiętać to peeling głowy wykonany mniej więcej raz w tygodniu, regularny masaż głowy a także używanie delikatnych szamponów i odżywek nie podrażniających delikatnej skóry głowy.

Peelingi fantastycznie pomagają pozbyć się złuszczonego naskórka, dzięki temu naniesione później składniki odżywcze w postaci, na przykład masek czy zabiegu olejowania, łatwiej przedostaną się w głąb skóry a ich działanie będzie znacznie efektywniejsze.

Jak zrobić peeling do skóry głowy – domowy peeling skóry głowy

Wykonanie peelingu skóry głowy wcale nie jest trudne. Nie potrzebujemy do niego także żadnych specjalistycznych składników. Prawdopodobnie większość z nich masz już na kuchennej półce. Oto kilka prostych sposobów na peelingi skóry głowy.

Domowe sposoby na najlepsze peelingi – jak wykonać peeling skóry głowy

Peeling cukrowy

Peeling cukrowy to jeden z najprostszych kosmetyków do stworzenia w domu. Do jego przygotowania potrzebujemy jedynie cukier trzcinowy i miód. Składniki mieszamy w proporcji 3 łyżki cukru na 1 łyżkę miodu. Tak przygotowany peeling nakładamy na mokre włosy i delikatnie masujemy. Taki zabieg świetnie oczyszcza z nadmiaru sebum. Miód ma działanie regenerujące, nawilżające i antyseptyczne. Ma za zadanie oczyścić i odżywić nasz skalp a jednocześnie łagodzi podrażnienia skóry i chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów. Składniki zawarte w miodzie pomogą także w walce z łupieżem. Po wykonanym zabiegu należy umyć włosy szamponem.

Peeling z zielonej glinki

Zielona glinka ma właściwości oczyszczające martwy naskórek. By wykonać peeling skalpu należy zmieszać 1 łyżkę glinki z 2 łyżkami ulubionego szamponu. Taką masę nakładamy na skórę głowy, wykonujemy masaż, a następnie dokładnie spłukujemy. Glinka zielona pozytywnie wpływa na stan skóry głowy, usuwa martwe komórki naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, czym zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, łagodząc tym podrażnienia. Nada się do każdego rodzaju skóry.

Peeling z fusów kawy

Fusy pozostałe po kawie wystarczy tylko zmieszać z szamponem w proporcji 2:1 i już mamy gotowy peeling. Warto wiedzieć, że peeling z kawy nada się bardziej do ciemnych włosów, gdyż ma działanie lekko przyciemniające. Peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy i poprawia krążenie w skórze głowy. Po wmasowaniu peelingu dokładnie go spłukujemy i myjemy włosy. Warto nałożyć go raz na dwa tygodnie. Peeling z fusów nie polecany jest raczej dla skóry wrażliwszej, jego intensywne działanie może nadmiernie podrażnić delikatną skórę.

Masaż skalpu – niezbędny element domowego peelingu do skóry głowy

Dobrze wykonany masaż skóry głowy nie tylko relaksuje, ale wpływa też na kondycję włosów i skóry głowy. Warto go robić za każdym razem kiedy myjemy włosy. Najłatwiej wykonać go poprzez uciskanie głowy opuszkami palców, zaczynając od czoła i powoli kierując się w stronę karku. Poprawia on m.in. krążenie krwi co ma pozytywny wpływ na odżywienie cebulek włosów. Możemy także używać dostępnych w drogeriach specjalnych szczotek do masażu skalpu. Nie są one drogie a fantastycznie relaksują skórę głowy. Warto uzupełnić pielęgnację skóry o codzienny masaż nasady włosów szczotką i peeling mechaniczny wykonywany raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Takie systematyczne działania poprawią złą kondycję skóry głowy i pozwolą nam cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.